Skip to main content

"ból włosów" - trichodynia

Trichodynia, inaczej ból skóry głowy, "ból włosów", który chory odczuwa samoistnie lub przy poruszaniu włosami. Nadmiernej tkliwości skóry głowy często towarzyszy wypadanie włosów. Trichodynia odczuwana jest u osób z różnym rodzajem łysienia. Dolegliwości bólowe pojawiają się najczęściej na czubku głowy oraz na potylicy. Czasami chory odczuwa ból na całej powierzchni skóry głowy. Pacjenci z trichodynią mają ciągłą potrzebę dotykania skóry, aby zmniejszyć uczucie tkliwości. Jest to bardzo dotkliwy problem, który negatywnie wpływa na nasz nastrój. Trichodynia może mieć podłoże psychosomatyczne. Inne czynniki takie jak np. nieprawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy również może wpływać na odczuwany dyskomfort. Nadmierna tkliwość bierze się z tego, że nerwy, które unerwiają mieszek włosowy na głowie wysyła informacje o bólu do mózgu, podczas gdy mieszek włosowy jest pusty. Wynika to ze wzmożonej produkcji neuropeptydy P, a on z kolei wywołuje stan zapalny i nadwarżliwość skóry, co wpływa na wypadanie włosów. Trichodynia wiąże się z nadmiernym przetłuszczanie się włosów, które stają się łamliwe, matowe i osłabione. Na skórze możemy zaobserwować zaczerwienienie, łuszczenie się, co dodatkowo sprzyja rozwojowi infekcji. 

Trichodynia - przyczyny:

  • łysienie - ból skóry głowy często towarzyszy różnym rodzajom łysienia. W takiej sytuacji ból bierze się z wypadających włosów
  • stres, depresja, stany lękowe
  • choroby pasożytnicze np. wszy
  • choroby grzybicze
  • cukrzyca
  • leki immunosupresyjne
  • obniżona odporność organizmu
  • zwiększona aktywność gruczołów łojowych
  • trichotillomania - często ból występuje u osób cierpiących na nią

Zdarza się, że dolegliwości bólowe wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji skóry głowy czy zbyt mocno upiętej fryzury, czyli na przykład zbyt ciasno upiętego kucyka lub koka. Zachodzi wówczas efekt naciągu włosa w wyniku ustawienia włosów w nienaturalnej pozycji, wbrew grawitacji.

W moim gabinecie na początku upewniamy się czy faktycznie jest to trichodynia. Wiele problemów skóry głowy może mieć podobne objawy. Podstawa to dokładny wywiad z pacjentem. Następnie wykonujemy trichoskopię. Dzięki temu wykluczymy możliwe inne przyczyny odczuwalnego bólu i pieczenia. Jeśli mamy potwierdzoną trichodynię, ustalamy plan terapii mający głównie na celu ukojenie pieczenia, bólu, świądu. Dobieramy w zależności od pacjenta odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji domowej oraz zabiegi. Jeśli jest wskazanie rekomnduję konsultację z innymi specjalistami. 

W Gabinecie Kosmetologii Estetycznej Kaprys są wykonywane zabiegi trychologiczne wspierające osoby z trichodynią. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie skóry głowy przy użyciu peelingu dobranego do aktualnego stanu skóry. Przy trichodynii, preparaty które używamy mają działanie łagodzące. Następnie zostają nałożone odpowiednie preparaty działające kojąco, nwilżająco, regenerująco, przeciwbólowo na nadwrażliwą skórę głowy. Następnym etapem jest delikatny masaż, tlenoterapia, laseroterapia i inne techniki fizykoterapeutyczne. Zabiegi i zastosowane preparaty mają na celu złagodzić, nawilżyć, odżywić i dotlenić skórę głowy aby złagodzić ból.