Skip to main content

Problemy skóry głowy po chemioterapii

W trakcie leczenia onkologicznego pacjent boryka się z wieloma problemami, w dużej mierze są to problemy natury psychicznej. Najbardziej kojarzonym skutkiem ubocznym terapii jest utrata włosów. Chociaż w dzisiejszych czasach włosy pełnią aspekt wizerunkowy to zapominamy o ich funkcji ochronnej. Podczas inwazyjnego leczenia, kiedy tracimy włosy skóra głowy narażona jest na wiele negatywnych czynników, które mogą nasilić suchość skóry, a w konsekwencji swędzenie oraz podrażnienia. 

Problemy skórne głowy po chemioterapii - przyczyny

Skóra pacjenta onkologicznego jest o wiele bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych, takich jak drożdżaki, bakterie, które mogą wywoływać stan zapalny skóry głowy. Na skutek drapania skóry głowy może dojść do jej uszkodzeń, nadkażeń bakteryjnych, zapaleń mieszka włosowego. Płaszcz hydrolipidowy skóry głowy zostaje zaburzony przez przyjmowane leki, gruczoły łojowe są mniej aktywne, tym samym skóra jest mniej nawilżona, ściągnięta i swędzi. Na skórze głowy może również pojawić się wysypka, czy też zapalenia mieszków włosowych. 

Jak w Kaprysie radzę sobie z problem skóry głowy po chemioterapii?

W pierwszej kolejności sprawdzam bardzo dokładnie stan skóry głowy, do tego wykorzystuję trichoskop. Na podstawie obrazu decyduję o celowanej pielęgnacji domowej oraz gabinetowej, o ile lekarz prowadzący wyraził na to zgodę. W rekomendacjach pielęgnacyjnych znajdą się szampony z delitkatnymi detergentami, o działaniu lekko oczyszczającym, a bardziej nawilżającym, powinny one mieć pH skóry głowy, czyli około 5,5. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie lotionów do skóry głowy, które zapobiegną stanom zapalnym, będą działały przeciwświądowo. Stosowanie tego typu produktów nie wpłynie na proces leczenia. Sięgam bardzo często po środki pochodzenia roślinnego, o ile pacjent nie jest na jakiś składnik uczulony. 

Zabiegi pielęgnacyjne mają na celu odbudowę bariery hydrolipidowej skóry głowy. Wykonywane są zabiegi nieinwazyjne, polegające na aplikacji składników aktywnych, które nawilżą, zregenerują, złagodzą stan zapalny i stworzą film ochronny na skórze. Często stosowane są oleje, humektanty, które aplikowane są na skórę głowy, w dalszej kolejności wykonywany jest delikatny masaż, który rozluźnia skórę głowy. Dopiero w momencie, kiedy skóra będzie ukojona, możemy myśleć o stymulacji odrostu włosów. Na pewno przywrócenie odpowiedniego balansu skóry głowy przyczynia się do szybszego wzrostu włosów, ale przede wszystkim do poprawienia jakości życia pacjenta onkologicznego.