Skip to main content

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych jest infekcją wywołaną bakteriami (Staphylococcus aureus, rzadziej Propionibacterium acnes), grzybami (drożdżakopodobne Malassezia), które namnażają się w obrębie mieszka włosowego. W rezultacie w okolicy mieszka włosowego pojawia się stan zapalny i zmiana ropna o charakterze grudkowo - krostkowym. Inne objawy, które towarzyszą zapaleniu mieszków włosowych to uczucie swędzenia skóry głowy, zaczerwienienie skóry, ból w miejscu i okolicy zmiany. Często obserwuje się zwiększone wypadanie włosów. Zapalenie mieszków włosowych wymaga leczenia. Nieleczone może prowadzić do łysienia oraz w wyjątkowych sytuacjach do bliznowacenia. Jest to choroba, która nawraca dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy, odżywienie i styl życia, aby zapobiegać nawrotom. 

Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny:

  • nadprodukcja sebum
  • nadpotliwość
  • zaburzenie równowagi mikroflory bakteryjnej skóry, np. w wyniku przyjmowania antybiotyków
  • stosowanie leków immunosupresyjnych 
  • podrażnienie chemiczne, mechaniczne
  • zaburzenia endokrynologiczne - hiperandrogenizm
  • błędy żywieniowe - nadmiar węglowodanów prostych, tłuszczów trans, żywności mocno przetworzonej - z dodatkiem konserwantów, barwników i innych dodatków do zywności
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy
  • kąpiele w basenie
  • choroby - cukrzyca, AZS, otyłośc, niedokrwistość, choroby nowotworowe, HIV, AIDS

Jak przebiega proces leczenia w Gabinecie Kosmetologii Estetycznej Kaprys? 

W moim gabinecie w sytuacji zapalenia mieszków włosowych pierwszym krokiem jest wywiad diagnostyczny. Następnie wykonywane jest badanie trichoskopii, które pomaga zdiagnozować problem. Kieruję pacjetów również na badanie krwi - biochemia oraz hormonalne. Połączenie terapii farmakologicznej z zabiegami trychologicznych o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym oraz specjalistyczna pielęgnacja domowa z użyciem wysokiej jakości preparatów, przynosi ulgę i regenerację skórze głowy. Wszystkie te elementy są kluczowe do przeciwdziałania nawrotom dolegliwości. 

Zabiegi przeciw zapaleniu mieszków włosowych:

W gabinecie Kaprys wykonuję zabiegi trychologiczne wspierające leczenie zapalenia mieszków włosowych. Zabieg zaczyna się od oczyszczenia skóry głowy za pomocą peelingu, usuwając martwy naskórek, nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia z powierzchni skóry. Następnie nakładane są na skórę głowy produkty bogate w składniki aktywne, które działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, łagodzą, nawilżają i regenerują skórę głowy. Wielokierunkowość działania preparatów jest nizbędna do sukcesu rekomendowanych zabiegów. W kolejnych etapach zabiegu wykorzystuję różne techniki fizykoterapeutyczne i manualne - masaż, laseroterapię, infuzję tlenową, która ma szczególnie pozytywny wpływ na problem zapalenia mieszków włosowych. Cały plan zabiegu ustalany jest indywidualnie, w zależnosci od stanu skóry głowy i włosów. Elementy trychoterapii dotleniają, odżywiają i regenerują skórę głowy, co pomaga w przywróceniu odpowiedniej równowagi skóry głowy.