Skip to main content

Badanie trychologiczne

Trichoskopia to przeprowadzane przez trychologa badanie obrazowe skóry głowy oraz włosów analizerem trychologicznym. Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne. Urządzenie do badania wyposażone jest w różne skale powiększania i specjalistyczne źródła światła, dzięki którym otrzymujemy bardzo precyzyjny obraz skóry głowy i włosów. W powiększeniu 60x i 200x określa się stan skóry głowy, jej rodzaj, obraz naczyń krwionośnych, stan mieszka włosowego. W powiększeniu 1000x można dokładnie obejrzeć stan łuski włosa. 

Badanie umożliwia ocenę kondycji skóry, określenie stopnia zaawansowania łysienie i gęstości rozmieszczenia mieszków włosowych, określenie wpływu stanu skóry na wypadanie włosów. W czasie badania trycholog jest w stanie sprawdzić czy odrastają nowe włosy, ilość pustych mieszków włosowych i czy mamy do czynienia z miniaturyzacją mieszka włosowego. 

Trichoskopia stanowi podstawę do indywidualnej oceny stanu skóry głowy i włosów oraz określenia problemu skórnego. Po zbadaniu trycholog ustala indywidualny plan działania, który pozwoli przywrócić prawidłowy stan skóry, zahamować wypadanie włosów czy też pobudzić nowe włosy do odrostu. 

Trichoskopia w połączeniu z innymi badaniami pozwala określić przyczyny wypadania włosów. Ocena stanu mieszków włosowych i ilości włosów wyrastających z jednego mieszka, a także grubości łodyg umożliwia między innymi odróżnienie łysienia telogenowego od łysienia androgenowego czy też od sezonowego wypadania włosów. Ustalenie przyczyny wypadania włosów pozwala na zastosowanie skutecznych rozwiązań. W wypadaniu włosów, spowodowanych na przykład niedotlenieniem mieszków i złą kondycją skóry głowy lub słabym krążeniem z pomocą przychodzą zabiegi trychologiczne, które szybko pozwalają na uzyskanie doskonałych rezultatów. Badanie mikrokamerą pozwala ocenić, które zabiegi będą w danym przypadku najskuteczniejsze i powstrzymają wypadanie włosów. Badanie włosów i skóry głowy pozwala skupić się bezpośrednio na przyczynie problemu, dzięki czemu możliwe jest szybkie podjęcie działań mających na celu regenerację mieszków i pobudzenie włosów do odrostu. 

Przebieg badania

Badanie włosów i skóry głowy mikrokamerą jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Może być przeprowadzane u osób w każdym wieku. Trycholog dokonuje oceny stanu skóry głowy i włosów, analizując obraz z kamery widoczny na ekranie, który jest widoczny również dla pacjenta. Specjalista omawia dokładnie wyniki badania i zaobserwowane cechy trichoskopowe. Okresowe powtarzanie badania po wdrożeniu terapii pozwala ocenić jej efekty i na bieżąco obserwować zachodzące zmiany.  Gabinet Kosmetologii Estetycznej Kaprys dysponuje nowocześnie wyposażonym gabinetem trychologicznym, w którym klienci mogą poznać stan swoich włosów i skóry głowy, poddać się specjalnie dobranym zabiegom i poznać zasady prawidłowej pielęgnacji. 

Jak przygotować się do konsultacji trychologicznej?

  • nie myj głowy przynajmniej 24h przed wizytą 
  • nie nakładaj żadnych środków na skórę głowy i włosy - środki do stylizacji, suchy szampon, mikrowłókna, masek itp.
  • nie farbuj włosów minimum 7 dni przed badaniem
  • przypomnij sobie kiedy pojawiły się pierwsze oznaki Twojego problemu. Zastanów się, czy 2-4 miesiące przed pierwszymi objawami, nie wydarzyło się coś, co mogłoby obciążyć organizm, np. choroba, wysoka gorączka, duży spadek wagi, silnie stresująca sytuacja, operacja
  • na wizytę zabierz ze sobą kosmetyki jakie aktualnie stosujesz - szampon, peeling, wcierki, maski / odżywki
  • zabierz aktualne wyniki badań krwi - jeśli takie posiadasz